У більшості ягоди асоціюються саме з смачними десертами – полуниця з вершками, тарталетки з вишнями, малинове варення, чорничний пиріг, ягоди у шоколаді, панакота, желе. А чи знали ви, що ягоди у випічці течуть? Думаю, що не одна господиня мала складнощі з приготуванням ягідних десертів. Тарталетки не тримають форму? Ягоди розтікаються? Як зробити так, щоб ягоди не втратили свій природній колір, смак та форму? Що робити, щоб ягоди не текли? Впізнали себе? Сьогодні хочу поділитися з вами моїми маленькими секретами. Вони стануть у нагоді, коли ви в черговий раз захочете потішити своїх рідних домашньою випічкою.
Лайфхаки з ягодами у випічці
Свіжі ягоди у випічці
Сезонні ягоди краще використовувати у випічці у їх природному вигляді, адже при заморозці вони починають втрачати свій аромат і смак. Проблемою свіжих ягід є те, що вони містять велику кількість води, тобто при випіканні починають текти. Найбільше води містить полуниця, смородина, малина, а найменше води у вишні, бо ягода доволі м’ясиста.
Секрети при випіканні ягід:
- Якщо ягода має достатню кількість води, а ви все ж хочете додати її у випічку, то спершу варто її проварити з крохмалем, тоді вона не буде витікати, а смак і аромат при цьому залишаються незмінними.
- Майте на увазі, якщо ви будете проварювати з крохмалем смородину чи чорницю, то вони будуть змінювати свій колір. Ягода не зіпсується, це всього лиш хімічна реакція, у яку вони вступають.
- Наприклад, при приготуванні кексу ви можете збити ягоди у блендері та додати на одне яйце менше, ніж завжди. Вийде ваш звичайний кекс тільки з ягідним післясмаком.
- Не завжди вода шкодить десертам. До прикладу, панакота буде тільки смачнішою, якщо ви додасте туди ягідне пюре.
- Якщо ягоди мають не яскраво виражений смак чи занадто солодкі, то можна додати трішки кислоти. Наприклад, лимонна кислота чи лимонний сік.
- Щоб низ пирога не був мокрий, можна зверху ягоди присипати вівсяною мукою. Смак це ніяк не змінить.
Заморожені ягоди у випічці
- Перед випіканням десерту заморожені ягоди краще не діставати з морозилки заздалегідь, бо вони почнуть пускати сік.
- У багатьох рецептах не завжди вказують різницю у випіканні між свіжими та замороженими ягодами. Якщо подумати логічно, то пиріг зі свіжої полуниці буде готовий раніше, ніж той, де полуниця заморожена. Врахуйте цей момент! Приготування такого десерту триватиме на 5-7 хвилин довше.
- Заморожені ягоди можуть при випіканні можуть осісти на дно форми, щоб цього уникнути ви можете перемішати їх з невеликою кількістю борошна, яке забере зайву воду.
- Щоб отримати хрумкий десерт, додайте у тісто трішки вершкового масла. Воно також забере вологу з десерту.
- Один з найкращих варіантів для випікання десертів з ягід – це відкриті пироги, які дають змогу воді випаруватись, а випічці бути апетитною.
Цікаво про ягоди у випічці
Пиріг Клафуті – популярний пиріг у всьому світі. Виник він у Франції, а саме у провінції Лімузен. Десерт із додаванням ягід. До традиційного лімузенського десерту додають вишні або черешні саме з кісточками, адже вони містять амигдалін – хімічну речовину екстракту мигдалю. При нагріванні речовина вивільняється, що додає десерту особливого смаку та запаху. Назва пирога походить від слова clafir, тобто наповнювати пиріг вишнями.
Певний час клафуті вважався десертом для ледарів, адже пиріг готується дуже швидко та потребує мінімальних кулінарних навичок. Його навіть подавали спочатку у сковорідці, де він і готувався. Згодом кулінарні майстрині почали його робити порційно. А у наш час взагалі не складно замовити торт із додаванням ягід. Також існує думка, що пиріг із додаванням ягід селяни брали з собою на поле, бо він швидкий у приготуванні, а інгредієнти досить бюджетні. Пиріг виходить з хрумкою скоринкою, а ягоди додають ніжного кислуватого відтінку. Торти на замовлення будуть виглядати більш привабливими, якщо будуть містити ягоди, а також матимуть цікавий смак.
Поради про випічку з ягодами
- Тісто. Для приготування ягідних десертів частіше за все використовують пісочне чи бісквітне тісто. Однак, щоб пісочне тісто не підіймалося, його слід накрити пекарським папером, а на нього покласти горох чи квасолю. Щоб тісто було ніжним, спробуйте замість цілого яйця використати тільки жовтки. Щоб вдався бісквіт, треба усі інгредієнти та посуд охолодити до однієї температури. Форму для випікання протріть соком лимону. Бісквіт слід відразу виймати з форми після випікання, а нарізати вже після того, як він охолоне.
- Ягоди прекрасно поєднуються з масляним чи вершковим кремом. Кремом змащують вже охолоджені коржі. Вершковий крем з додаванням сметани буде більш стійким. Вершки краще обирати жирністю не менше 25 – 30%.
- Якість ягід. Для декору обирайте ягоди, які не є пошкодженими. А при додаванні ягід всередину, не варто покладатися тільки на красу, краще скуштуйте, щоб переконатися у тому, що вона ще й солодка. Подивіться на те, як вони зберігалися. Ягода не має бути вологою чи навпаки пересушеною.
- Як подавати? Не завжди достатньо просто посипати ягодами вже готовий десерт. Зверніть увагу на форму та розмір плода. Кислі ягоди, наприклад, смородину можна посипати зверху цукровою пудрою, але зважайте на те, що вони мають бути повністю сухими. Щоб коржі не стали м’якими, перед тим, як розкладати ягоди, змастіть його білковим кремом.
- Полуниця смакує з бананом, шоколадом. Журавлина – з корицею, м’ятою. Малина – з лимоном. Експериментуйте та шукайте своє улюблене поєднання.
Не варто боятися експериментувати зі смачними начинками, а також уникати сезонних ягід тільки через те, що вони можуть створити дискомфорт і важкість у приготуванні. Це не так! Я поділилася з вами своїми маленькими секретиками, які зроблять приготування десертів вдома вашим хобі, а не випробуванням. Нехай ваші рідні вкотре переконаються у тому, яка ви вправна господиня, а подруги будуть просити поділитися лайфхаками. А я, у свою чергу, завжди рада позбавити вас кухонних клопотів та приготувати торт на замовлення у Львові з додаванням ягід та декором на ваш смак!